Sve što trebate znati o Sloveniji: Kako do posla, kolike su plate, koliko Sloveniji zaista treba radnika?
Zbog učestalosti i popularnosti Slovenije među građanima Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije (BHS) na jednoj strani i potrebe Slovenije za radnicima navedenih zemalja na drugoj strani, Workism je spremio osnovne informacije o životu i radu u BHS jeziku.
* Samo previše je dovoljno! Na zidu slovenačke prijestonice. Moto ili način života? Saznajte sami!
Mogućnost zapošljavanja
Već neko vrijeme, Slovenija traži radnike sa nižim nivoom obrazovanja za rad u proizvodnji. Takođe im trebaju vozači kamiona, varioci, električari, mehaničari, stolari, prodavači, komercijalisti, čistači, konobari, kuvari i sl.
Postoji potreba i za radnicima koji su visoko kvalifikovani kao što su doktori i inženjeri.
Više o zvaničnom izvještaju o zapošljavanju u Sloveniji za 2018. godinu možete naći ovdje (slovenačkom jeziku)
Za traženje posla po gradovima, vrsti posla, vrsti obrazovanju itd. možete posjetiti stranicu Zavoda za zapošljavanje Slovenije (ESS).
Za traženje posla po kompanijama (po abecednom redu) možete posjetiti stranicu Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja.
Ukoliko vas interesuje rad u posebnim institucijama, firmama, organizacijama, posjetite navedene direktno na njihovim internet stranicama jer mnogi traže radnike i na taj način. Poslodavci često zainteresovane kandidate bilježe u svoju bazu zbog čega je dobro čak i ako trenutno nisu otvorena nova radna mjesta da kontaktirate željenu instituciju, firmu, organizaciju jer vam se i na taj način mogu ovoriti nove mogućnosti zaposlenja.
Dobro je znati da postoje i saradnje između firmi BHS i Slovenije tako da kontaktiranje domaćih firmi za rad u Sloveniji može uroditi plodom. Ova opcija se posebno odnosi na građevinarstvo i rad u proizvodnji.
Za visoko kvalifikovane pojedince opcija je i EU Blue card (EU Plava karta). To je odgovor na zelenu kartu u SAD-u. Dizajnirana je tako da učini Evropu privlačniju za profesionalce koji dolaze izvan EEA – European Economic Area – zemalja (EU države + Norveška, Island i Lihtenštajn) – u ovom slučaju bez Irske i Danske. Ako želite da dobijete Plavu kartu u Sloveniji, potrebno je da imate odgovarajuće visoko obrazovanje, da ne postoji kandidat za dati posao na listi nezaposlenih lica u Sloveniji i da potpišete ugovor o radu od najmanje godinu dana kojim se poslodavac obavezuje da će vaša mjesečna plata iznositi 1,5 prosječne bruto plate. Na taj način vi dobijate posao, a poslodavac dobija kvalifikovanog radnika i određene beneficije. Ukoliko posjedujete EU Plavu kartu najmanje 18 mjeseci u nekoj drugoj EEA državi, možete se prijaviti za EU Plavu kartu u Sloveniji u diplomatskom ili konzularnom predstavništvu Slovenije u inostranstvu ili u upravnoj jedinici u Sloveniji. Više o EU Plavoj karti možete naći ovdje (na engleskom jeziku).
Prosječna mjesečna plata u Sloveniji iznosi oko 1050 EUR. Stranaci u Sloveniji (posebno oni sa nižim stepenom obrazovanja) trebaju biti spremni na nižu platu i minimalac koji iznosi oko 570 EUR.
Korisna informacija: U slučaju da je jedan od uslova za zaposlenje nostrifikacija diplome, možete se obratiti ENIC-NARIC centru po pošti ili lično za procjenu vaše diplome. Troškovi procjene iznose 50 EUR ali ne smijete zaboraviti da prikupljanje dokumentacije, prevodi i sudske ovjere takođe koštaju. Više informacija možete naći ovdje (na engleskom jeziku).
Više o Zakonu o nostrifikaciji i priznavanju diplome u Sloveniji možete naći ovdje (na engleskom jeziku).
Važno! Svi radnici u Sloveniji imaju ista prava i obaveze kao slovenački radnici. Više o propisima možete naći ovdje (na engleskom jeziku). Ako imate bilo kakvih problema u radu (radno vrijeme, pauze i odmori, noćni rad, plaćanje, zdravlje, sigurnost na poslu, itd.), možete kontaktirati Inspektorat za rad: gp.irsd@gov.si.
Socijalno osiguranje
Prije početka rada, poslodavac je dužan da vam obezbijedi obavezno socijalno osiguranje u Sloveniji, bez obzira na vaše domaće osiguranje. Pored obaveznog osiguranja u Sloveniji, postoji i dodatno osiguranje koje vam Workism preporučuje da izvadite. Najjeftinije dodatno osiguranje iznosi oko 30 evra mjesečno a možete ga izvaditi u jednoj od osiguravajućih društava.
Kada uredite zdravstveno osiguranje, Workism vam takođe preporučuje da zatražite Evropsku karticu u Institutu za zdravstveno osiguranje Republike Slovenije. Dobro ju je imati, posebno ako povremeno putujete po drugim EU zemljama (+ Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska). Više o kartici možete pronaćiovde (na engleskom jeziku) a da biste aplicirali za Evropsku karticu u Sloveniji, moguće je jedino preko ove internet stranice (na slovenačkom jeziku) i traje godinu dana.
Do zaposlenja preko studiranja
Za sve one koji žele studirati u Sloveniji, mogućnost zaposlenja je dosta dobro uređena preko studentskih servisa. Iako je satnica najčešće minimalna (iznosi 3,90 EUR), jako brzo i lako možete naći posao. Za učlanjenje u jedan od mnogih servisa, pored ličnog dokumenta, potrebna je i potvrda da ste student.
Papirologija
S obzirom da je Slovenija članica Evropske Unije (EU), BHS građani mogu u njoj boraviti 90 dana u šest mjeseci počevši od prvog dana ulaska bez traženja vize (uključujući i Hrvatsku kao članicu EU). Sve što treba da uradite je da se registrujete u najbližoj policijskoj stanici sa (privremenom) adresom prebivanja u roku od 3 dana. Sa sobom treba da ponesete lični dokument (pasoš) i dokaz da ste na adresi na kojoj se registrujete (dokaz o vlasništvu, zakupu, ugovor o iznajmljivanju stana ili pismena potvrda vlasnika). Registracija je besplatna. Registracija boravka vrijedi najviše godinu dana kada morate u roku od 8 dana da je obnovite ukoliko nastavljate sa životom na istoj adresi (čak i ako je mijenjate – promjena se mora zabilježiti) u Sloveniji. Ukoliko ste smješteni u hotelu/hostelu/motelu .. ne trebate se prijavljivati jer je smještaj to dužan uraditi za vas.
Nakon 90 dana boravka u Sloveniji, BHS građani su dužni ili izaći iz zemlje ili urediti vizno bivanje. To važi i za građane Hrvatske iako su u EU. Ta uredba je na snazi do 30. juna 2018.
Vizno (pre)bivanje, tačnije – radna dozvola se može dobiti u Slovenačkoj ambasadi/konzulatu kod kuće ili u upravnoj jedinici mjesta gdje tražite posao. Da biste aplicirali za radnu dozvolu potrebno je da imate ugovor o radu i uređeno osiguranje. Ostali propratni dokumenti zavise od zemlje iz koje dolazite (BHS) i da li aplicirate kod kuće ili u upravnoj jedinici u Sloveniji. Usluga se naplaćuje. Sa radnom dozvolom imate mogućnost slobodnog kretanja ne samo po Sloveniji nego cijeloj EU u periodu trajanja radne vize. Pored dozvole, potrebno je nositi i pasoš sa sobom kao identifikacioni dokument.
Novac u Sloveniji
Valuta: EURO.
Novac se može mijenjati u mjenjačnicama, bankama, poštama ili nekim hotelima i kazinima.
Plaćanje je gotovinom (samo Euro) ili kreditnim karticama (najčešće – Visa, MasterCard i Maestro, rijeđe – American Ekpress i Diners Club).
Slovenija je poprilično dobro pokrivena bankomatima. Za bolji uvid gdje se nalaze bankomati, koje kartice primaju i sl., pogledajte na sledećoj internet stranici.
Izvor: 6yka