Kako pronaći posao u Francuskoj i koji su uslovi?

Šezdesetih godina dvadesetog veka, u vreme velike ekonomske migracije, značajan broj naših sunarodnika potražio je posao u Francuskoj. Sada, kada mnogi u potrazi za poslom napuštaju svoju zemlju, manje je onih koji odlučuju da potraže posao u Francuskoj.

Mora se reći da Francuska nije preterano otvorena kada je u pitanju zapošljavanje stranaca, što može biti obeshrabrujuće. No, ne treba zaboraviti da je reć o petoj svetskoj ekonomiji, izuzetno uticajnoj u svetu, zemlji koja snažno podstiče tehničko tehnološki razvoj, u kojoj je veoma dobro organizovan sistem zdravstveno socijalnog osiguranja, veoma cenjeni obrazovni sistem, a važeći zakon o radu ističe se kao primer najbolje zaštite prava radnika.

Kakva je, zapravo, ponuda poslova u Francuskoj? Već nekoliko godina na vrhu liste najtraženijih poslova, a za razliku od ostalih razvijenih zemalja, nalaze se jednostavni poslovi za koje nije potrebno posebno stručno obrazovanje, kao što su poslovi na održavanju higijene, spremanju stanova, perači sudova, pomoćmi poslovi u kuhinji i slični. Naravno, reč je o slabije plaćenim poslovima, neprivlačnim rezidentima Francuske. Zanimljivo je da su se na listi najtraženijih poslova strzčnjaci u IT sektoru našli tek na četvrtom mestu. Posao se može naći i u metalopreradjivačkoj industriji, proizvodnji automobila, proizvodnji i preradi hrane, tekstilnoj industriji, turizmu i pružanju usluga.

U potrazi za poslom na raspolaganju su različiti izvori.Nacionalna kancelarija za zapošljavanje nudi detaljne informacije o slobodnim radnim mestima, od najjednostavnijih do visokostručnih poslova. Mogu se dobiti u biroima širom Francuske, ili na sajtu pole-emploi. I drugi vebsajtovi sa ponudom poslova mogu biti od koristi, a posebno ističemo: monster, cadremploi, paris-emplois, emploi i indeed


Ne treba zanemariti ni oglasnike novina, kao što su Le Monde, Liberation i FUSAC (na engleskom jeziku), zatim društvene mreže, Linkedin obavezno. Ovde treba ukazati na još jednu posebnost posla u Francuskoj. U odabiru i angažovanju radnika poslodavci se rado opredeljuju za lični kontakt i preporuku. Tako može biti korisno prihvatiti i posao koji nije prvobitno željen, jer može pružiti nove kontakte i poznanstva, a time i šansu za bolji posao. Ne treba zanemariti ni spekulativnu prijavu, pa se tako u registrima kompanija u Francuskoj mogu pronaći dobre kompanije iz sektora u kojem bi kandidat želeo da radi i uputiti im CV dokument i pismo.

Kada se pronadje posao i poslodavac koji želi da zaposli stranog radnika, sledi procedura obezbedjnja potrebne dokumentacije. Osim državljana Evropske unije i Švajcarske, stranci, uglavnom, moraju da pribave radnu dozvolu za rad n Francuskoj. Ugovor o radu je neophodan uslov uz koji se poslodavac obraća teritorijalnoj Direkciji za rad i zapošljavanje, poznatoj kao DIRECCTE, sa zahtevom za overu ugovora i izdavanje radne dozvole radniku.

Dalji postupak zavisi od dužine trajanja ugovora o radu. Ako je reč o poslu u trajanju kraćem od tri meseca, overeni ugovor i radnu dozvolu poslodavac šalje radniku. Za posao u trajanju dužem od 90 dana, po overi ugovora, poslodavac se obraća Kancelariji za imigracije i integracije u Francuskoj, koja radnu dozvolu upućuje ambasadi Francuske. Tada će oni pozvati radnika da priloži ostala dokumenta i podnese zahtev za izdavanje radne vize..
Izvor: blog.sljaka.com